Winobrania to niepowtarzalna możliwość wzięcia udziału w unikalnym procesie powstawania tradycyjnych gruzińskich win, poczynając od zbioru winogron, poprzez macerację, fermentację w wielkich glinianych amforach kwewri, aż do rozlewu tego niezwykłego trunku. Ta metoda wyrobu wina, do dziś rozpowszechniona w wielu regionach Gruzji, jest kontynuowana od wieków. Co więcej, najnowsze badania archeologiczne potwierdziły, że najstarsze na świecie wino, datowane na 6 tys. lat p.n.e. pochodzi właśnie z terenów dzisiejszej Gruzji. Warto również wspomnieć, że Tradycyjna Metoda Wyrobu Gruzińskiego Wina została wpisana w 2013 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Na naszym wyjeździe gruzińskie tradycje winiarstwa i folklor będziecie poznawać nie tylko biorąc udział w zbiorach winogron, ale też poprzez zwiedzanie winiarni, degustacje najlepszych win i koniaków, poznawanie unikalnej gruzińskiej kuchni, degustacje serów, wypiek chleba, a także poprzez udział w wieczornych suprach z tradycyjną muzyką, śpiewami i ogniskiem.
Gruzję podzielić można na pięć głównych regionów, w których wytwarzane jest wino. Należy do nich Kachetia (z której pochodzi około 70% wszystkich upraw Gruzji), Kartlia, Imeretia, Racza-Leczchumi oraz wybrzeże Morza Czarnego. Ponadto, regiony te dzielą się na setki mikroregionów (mikroregionem może być nawet jedna wieś), każdy spośród których szczyci się posiadaniem unikalnego szczepu winogron – a szczepów tych jest w Gruzji ok. 500.
W Kachetii wyróżnia się 25 mikroregionów. Do najbardziej znanych z uprawy białych winorośli należą mikroregiony Tsinandali, Mukuzani, Manavi, Vazisubani oraz Tibaani. Do wyrobu win białych używa się najczęściej szczepu rkatsiteli, mtswane, czy kisi, a najbardziej znane marki to Alazani Valley, Napareuli, Rkatsiteli (głównie szczep rkatsiteli), Tsinandali (połączenie szczepów rkatsiteli i mtswane) oraz Kisi.
Jeśli chodzi o produkcję win czerwonych, najbardziej rozpowszechniony jest szczep saperawi, a także szczepy aladasturi, aleksnadruli i mudżuretuli (z regionu Racza-Leczchumi, wykorzystywane do produkcji wina Khvanchkara). Najbardziej znane mikroregiony w Kachetii to Kindzmarauli, Akhasheni, Napareuli i Teliani, natomiast jednymi z bardziej znanych marek produkujących wina czerwone są: Kindzmarauli, Alazani Valley, Akhasheni, Mukuzani, Napareuli, Pirosmani oraz Saperavi.
O wszystkim tym, a także o wielu innych tajnikach wyrobu gruzińskich win dowiecie na naszych wycieczkach, w trakcie których zabierzemy Was w podróż do ojczyzny wina – słonecznej Kachetii, leżącej w sercu malowniczej doliny Alazani. Dzięki nam będziecie mieli możliwość poznania historii oraz degustacji tych unikalnych trunków u źródeł – czyli w cieszących się na całym świecie ogromną renomą winnicach, takich jak Kindzmarauli, Khareba, Shumi, Schuchmann, a także w pomniejszych, przytulnych winnicach z domową atmosferą, takich jak Numisi.
Winobrania organizujemy w miesiącach wrzesień-październik, na wycieczki na winnice zapraszamy natomiast przez cały rok!