Praktyczne porady

O Gruzji

Praktyczne porady

Wiza

Obywatele Polski oraz Unii Europejskiej mogą wjechać do Gruzji na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać na jej terenie do 365 dni.

Transport

Do Gruzji najszybciej i najtaniej można dostać się samolotem: z większości dużych miast w Polsce do Tbilsi polskimi liniami lotniczymi LOT (loty odbywają się codziennie) oraz z Katowic, Warszawy i Wrocławia do Kutaisi tanimi liniami lotniczymi WizzAir. W przypadku trafienia na dobrą promocję poza sezonem ceny mogą zaczynać się nawet od 100 PLN w jedną stronę.

Do Gruzji można się również dostać drogą lądową: trasą Przemyśl – Suczawa – Bukareszt – Istambuł – Tbilisi, wykorzystując połączenia autobusowe i kolejowe do Istambułu i dalej do stolicy Gruzji.

Możliwe jest również popłynięcie promem na odcinku Odessa – Poti lub Batumi (cena od 150 USD za osobę) .

Jeżeli chodzi o przemieszczanie się po samej Gruzji, najpopularniejszym środkiem transportu marszrutki (rodzaj minibusa popularny na obszarze postradzieckim). Marszrutki kursują pomiędzy najważniejszymi miastami w kraju, a opłata za przejazd zazwyczaj nie jest wysoka. Po Gruzji można również podróżować koleją, jednak pociągi są powolne, a komfort podróży dość wątpliwy. Osoby podróżujące w większej grupie mogą wynająć samochód. Cena zależy od wielkości i jakości wybranego pojazdu. Jest to dobry sposób na odwiedzenie większej ilości miejsc leżących dalej od szlaków komunikacyjnych.

W Tbilisi bardzo popularnym środkiem transportu jest metro przede wszystkim w lecie, kiedy w podziemiach jest przyjemniej i chłodniej niż na powierzchni.

Waluta

Gruzińska waluta to lari (GEL), której kurs wynosi mniej więcej 2:1 w stosunku do złotówki. Odpowiednikiem naszych groszy są tetri.

Przed wylotem do Gruzji warto przygotować pewną ilość dolarów, które na miejscu z łatwością można wymienić na lari w jednym z licznych kantorów (co polecamy robić w stolicy, gdyż w małych turystycznych miejscowościach kurs jest bardzo niekorzystny), a nawet używać jako środka płatniczego w większości hosteli i hoteli. W miastach nie brak również bankomatów, skąd bez trudu można wypłacić gotówkę.

Mimo pozornie niekorzystnego dla Polaków przelicznika waluty wakacje w Gruzji nie powinny nikogo zrujnować. Życie tam jest bowiem dość tanie. Smaczny, sycący obiad można zjeść już od 10-15 GEL, nocleg w hostelu zaczyna się od 15 GEL za osobę. Bardzo tanie są również taksówki – podróż po centrum nie powinna kosztować więcej niż 3-5 GEL. Co ciekawe, porównując do naszych cen, dość drogo wychodzą zakupy w supermarketach. Taniej więc wyjdzie stołowanie się w lokalach, niż pichcenie samemu w hostelowych kuchniach.

Język

Nauczenie się gruzińskiego jest zadaniem karkołomnym. Przed podróżą lepiej przypomnieć sobie podstawowe rosyjskie zwroty, gdyż na pewno przydadzą się w porozumiewaniu z mieszkańcami miasteczek i wiosek położonych na uboczu. W większych miastach nie ma kłopotu z porozumiewaniem się po angielsku. Młodzi Gruzini władają nim dość biegle, chętnie także biorą na siebie rolę tłumacza kiedy widzą, że jakiś turysta ma kłopoty z dogadaniem się z ich rodakami.

Ludzie

Wiele się mówi o gruzińskiej gościnności i nie ma w tym przesady. Co więcej, Gruzini szczególnie upodobali sobie Polaków, których darzą szczerą sympatią. Poznając jakiegoś Gruzina nieco bliżej możemy być pewni zaproszenia do domu i poznania jego rodziny do drugiego pokolenia wstecz. Trzeba jednak pamiętać, że jest to naród bardzo honorowy, posiadający wielkie poczucie patriotyzmu, dla którego historia i dobre imię ojczyzny są kwestią pierwszoplanową. Podczas rozmowy z Gruzinami warto mieć to na uwadze, aby nie popełnić jakiejś gafy.

Kiedy Gruzin częstuje nas alkoholem, a robi to przy każdej nadarzającej się do tego okazji, nie warto odmawiać. Toasty i czas spędzony przy suto zastawionym stole są ważnym elementem ich kultury, tak więc przemowę na naszą cześć należy odbierać jako wyróżnienie, dowód sympatii oraz szacunku.

Jedzenie

Gruzińska kuchnia nie bez kozery cieszy się sporą sławą. Jest smaczna, sycąca, aromatyczna, a pod względem sporej ilości potraw mącznych zbliżona do polskiej. Będąc w Gruzji obowiązkowo trzeba spróbować chaczapuri, czyli świeżo wypiekanego ciasta z nadzieniem z sera, a w przypadku chaczapuri po adżarsku także z dodatkiem sadzonego jajka. Niezmiernie popularne są również chinkali, czyli swego rodzaju pierogi wypełnionych gorącym rosołem oraz mięsnym, doprawionym kolendrą farszem. Kolendra to ulubiona przyprawa Gruzinów i są w stanie dodać ją do wszystkiego. Ich kuchnia obfituje w smakowite mięsa, ale wegetarianie nie będą narzekać na brak propozycji dla siebie. Można tu wspomnieć chociażby o bakłażanach nadziewanych pyszną pastą orzechową, czy też lobio – czyli dania z fasoli.

Alkohol

Nie da się przebywać w Gruzji i nie skosztować alkoholu. Żal byłoby zresztą tego nie zrobić. Kachetia to region, który jest stolicą ich przemysłu winiarskiego. Na każdym kroku można spotkać jakąś winnicę, wiele z nich połączonych jest z agroturystykami, niektóre z nich oferują turystom także winobranie, co zawsze stanowi świetną przygodę. Gruzińskie wino jest delikatne i bardzo aromatyczne, ale też dość mocne. Warto skosztować napoju z kilku podstawowych, najbardziej znanych odmian szczepów winorośli, aby samemu przekonać się o różnicach w smaku. Tradycyjnym gruzińskim alkoholem jest także czacza, którą wyrabia się z pozostałości po produkcji winogron. Można ją porównać trochę do naszego samogonu, chociaż jest o wiele smaczniejsza. Trzeba jednak podkreślić, że szybko uderza do głowy, szczególnie osobom, które pierwszy raz mają z nią kontakt.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi 
ul. Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi,
Tel.    +995 322 920 398
Email : tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Oficjalna Strona Polskiej Ambasdy w Gruzji

 

 

Komentowanie jest wyłączone