Regiony

Gruzja regiony

Gruzja podzielona jest na regiony, z których każdy ma swoją unikatową specyfikę i atrakcje, które warto zobaczyć podczas zwiedzania tego kraju. Krótki opis najważniejszych regionów pozwoli lepiej przygotować się do wyprawy i dokładnie zaplanować trasę swojej podróży.

Tbilisi

Stolica Gruzji jest miastem pełnym kontrastów i niespodzianek czekających niemal za każdym rogiem. Architektura średniowiecznych świątyń, Starego Tbilisi i XIX-XX-wiecznych tradycyjnych domostw oraz monumentalnych gmachów socrealizmu przeplata się z nowoczesnymi, robiącymi wrażenie budowlami, które są namacalnym dowodem na dążenie Gruzji ku nowoczesności i zachodnim standardom. Miasto jest położone malowniczo pośród wzgórz, a przez jego środek przebiega rzeka Kura (gruz. Mtkwari). Taka lokalizacja sprawia, że miasto utkane jest z labiryntu wąskich, kręto wijących się uliczek, które urzekają klimatem. Nie można jednak zapominać, iż Tbilisi to ogromne, wielomilionowe miasto, które pełni rolę nie tylko stolicy geograficznej, ale też administracyjnej i ekonomicznej. Przekłada się to na dogodny system komunikacji oraz istnienie licznych ulic, będących ośrodkiem handlu i centrum życia kulturalnego z ogromem atrakcji. Będąc w Tbilisi koniecznie trzeba zajrzeć do łaźni siarkowych, podjąć się trudu wspinaczki na górującą nad miastem twierdzę Narikala, czy też odwiedzić słynny na cały kraj pchli targ staroci na Suchym Moście.

Mccheta-Mtianetia (Kazbek, Tsminda Sameba)

Region ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata, a już na pewno umiłowali go sobie miłośnicy gór. Leżąca na północy Gruzji Mccheta-Mtianetia oddzielona jest od Rosji zapierającym dech w piersiach pasmem Wielkiego Kaukazu. Dominującym punktem jest liczący sobie 5047 m n.p.m. Kazbek – jeden z najwyższych szczytów nie tylko Gruzji, ale i całego Kaukazu. U jego podnóża, na innym, leżącym pośród gór wzniesieniu znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów Gruzji – Tsminda Sameba (Gergeti). Ze względu na kapryśne warunki pogodowe wyprawa na Kazbek polecana jest miłośnikom wspinaczki mogącym poszczycić się już pewnym doświadczeniem w zdobywaniu górskich szczytów. Lokalne tereny górskie są jednak prawdziwym rajem dla wszystkich tych, którzy lubią spędzać wakacje aktywnie, na przykład podczas trekkingu. Interesującą opcją jest wynajem koni i urządzenie sobie niezapomnianego rajdu konnego. Zimą warto odwiedzić pięknie położone miasto Gudauri, które stanowi coraz popularniejszą bazę dla miłośników nart oraz snowboardu. Na szczególną uwagę w regionie Mccheta-Mtianetia zasługują dwie ulokowane w sercu gór krainy historyczno-geograficzne, które graniczą z Rosją: Chewsuretia na czele z wsią Szatili i Muco oraz Tuszetia na czele z wsią Omalo. Z powodu położenia w wysokich, niedostępnych górach Kaukazu wsie te są praktycznie odcięte od świata (dojazd tam jest możliwy jedynie przez kilka miesięcy w roku!), przez co zwiedzając je ma się wrażenie, że czas stanął tam w miejscu. A nie da się ukryć, że jest co zwiedzać – miejscowości te są znane z licznych, zachowanych po dzień dzisiejszy i tak charakterystycznych dla architektury Kaukazu średniowiecznych wież obronnych i niezdobytych kamiennych twierdz.

Swanetia (Mestia, Uszguli)

Północna część Mcchety-Mtianetii to nie jedyny region Gruzji, który powala na kolana górskimi krajobrazami. Nie mniejsze wrażenie robi położona również na północy kraju Swanetia, która jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Gruzji. Górna Swanetia została wpisana na listę UNESCO i jest ona najwyższym zamieszkanym regionem Kaukazu. Najważniejszym obecnie miastem regionu jest Mestia, której charakterystycznym elementem wizerunku są znajdujące się praktycznie przy każdym starym domostwie kamienne, średniowieczne wieże obronne. Surowe, choć piękne miasto stanowi idealną bazę wypadową podczas pieszych trekkingów na stoki Wielkiego Kaukazu. W Swanetii znajduje się najwyższy szczyt Gruzji oraz trzeci co do wysokości szczyt Kaukazu – Szchara (5201 m n.p.m.); bardzo znana jest również Uszba (4710 m n.p.m.). Przemierzając Swanetię warto pokusić się o odwiedziny w znanej z 37 średniowiecznych wież obronnych wiosce Uszguli, która sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się w niej 500 lat temu. Swanetia dzięki położeniu w sercu wysokich, niedostępnych gór Kaukazu przez wieki wykształciła swoją własną, odrębną kulturę, która dziś jest ceniona zarówno przez etnologów, jak i przez turystów, którzy tłumnie odwiedzają znajdujące się w Mestii bogate w cenne eksponaty Muzeum Historii i Etnografii regionu.

Imeretia (Kutaisi, Gelati)

Region ten znajduje się w centrum Gruzji. Jego stolicą jest Kutaisi, drugie co do wielkości miasto w kraju, które posiada duży międzynarodowy port lotniczy. Pobyt w Imeretii jest gratką dla tych podróżnych, którzy cenią sobie kontakt z lokalną kulturą oraz zwiedzanie perełek architektonicznych kraju. Szczególnie warte uwagi są kompleksy budynków katedralnych, które znajdują się w niepozornej na pierwszy rzut oka miejscowości Gelati. Wiele pięknych monastyrów ulokowanych jest także w samym Kutaisi. Zwiedzając region można pokusić się o odwiedzenie leżących nieopodal jego stolicy jaskiń (Sataplia oraz Jaskinia Prometeusza), które są największą tego typu atrakcją w Gruzji. Turyści, którzy cenią sobie dobre wino z pewnością zainteresują się faktem, że to właśnie w Imeretii produkowane są kwewri, czyli tradycyjne gliniane naczynia,w których przechowuje się te wyborne gruzińskie trunki.

Adżaria (Batumi, Kobuleti)

Gruzja to nie tylko góry i tereny stricte trekkingowe. Nie można zapominać, iż kraj położony jest nad Morzem Czarnym, nad którym zdecydowanie warto odpocząć kilka dni po aktywnym zwiedzaniu Gruzji. Najpopularniejszym kurortem jest rozsławione w tekstach piosenek Batumi. To prężnie rozwijające się miasto położone jest stosunkowo blisko granicy z Turcją. Spośród innych ośrodków miejskich Gruzji wyróżnia się ono ogromnym przepychem i mnogością nowobogackich, nierzadko ocierających się o kicz budowli, co jednak tworzy jego klimat. Jego charakter znacznie różni się od pozostałej części kraju co sprawia, iż jest ciekawostką wartą zobaczenia. Podczas pobytu tam można nie tylko spacerować kamienistymi plażami Morza Czarnego, ale także odwiedzić delfinarium lub położony na wzgórzach obszerny ogród botaniczny. Ciekawym miastem w Adżarii jest również miasteczko Gonio, w którym można podziwiać doskonale zachowaną, pochodzącą z I w. n.e. rzymską twierdzę, na terenie której wykopaliska prowadzi obecnie polska ekspedycja archeologiczna.

Samcche-Dżawachetia (Bordżomi, Achalcyche, Wardzia)

Samcche-Dżawachetia to uroczy, zalesiony region Gruzji, bogaty w pomniki przyrody i dziką zwierzynę. Leży ona na południu kraju, graniczy z Turcją i Armenią. Przebywając na jej terytorium warto na pewno poświęcić czas na odwiedziny w Boromo-Charagaulskim Parku Narodowym, który można zwiedzać zarówno pieszo, jak i na grzbiecie wierzchowca. Miasto Bordżomi znane jest na całym świecie przede wszystkim z leczniczej wody mineralnej o tej samej nazwie, oraz ze znajdujących się w nim źródeł z leczniczą wodą, której unikalne właściwości sprawiają, że w wielu miejscach na świecie sprzedawana jest w aptekach jako lekarstwo. Okres świetności Bordżomi przypadł na czasy Związku Radzieckiego, było to bowiem ulubione uzdrowisko radzieckich elit. Charakterystyczna dla tamtych lat architektura współcześnie stanowi dodatkową ciekawostkę. W Samcche-Dżawachetii znajduje się także monumentalny kompleks skalnych miast Wardzia, który jest zabytkiem światowej sławy. Podczas pobytu w Gruzji koniecznie trzeba wygospodarować chwilę, aby zobaczyć je na własne oczy. Podobnie rzecz się ma z w pełni odrestaurowaną twierdzą Rabat w Achalcyche oraz z ruinami twierdzy Atskuri, które są cennymi architektonicznymi oraz historycznymi perełkami.

Kartlia (Gori, Upliscyche)

Skalne miasta stanowią wizytówkę Gruzji. Chociaż zdecydowanie największe wrażenie spośród nich robi Wardzia, także inne regiony kraju mają w tej sprawie wiele do zaoferowania. Przestrzenna, nizinna Kartlia może poszczycić się najstarszym ze wszystkich kompleksów – skalnym miastem Upliscyche, stanowiącym unikalny pomnik najdawniejszej historii Gruzji. Kamienne miasto jest wspaniale zachowane, a turyści mają praktycznie nieograniczony dostęp do starożytnych komór mieszkalnych i grot. Zwiedzając ten centralnie położony region Gruzji można pokusić się o odwiedzenie Gori miasta, które związane jest z historią współczesną. Jest to bowiem rodzinne miasto Józefa Stalina, najsłynniejszego Gruzina w dziejach. Znajduje się w nim muzeum poświęcone jego osobie, w którym zobaczyć można wiele ciekawych eksponatów. Wartym podkreślenia jest też fakt, iż w Gori znajduje się wytwórnia znakomitych koniaków, którą warto zwiedzić w celach degustacyjnych.

Kachetia (Signagi, dolina Alazani, Dawid Garedża)

Znajdująca się we wschodniej Gruzji, granicząca z Azerbejdżanem Kachetia to cudownie położona w ramionach Wielkiego Kaukazu i doliny Alazani kraina ciągnących się po horyzont winnic. To właśnie stąd pochodzą najsłynniejsze szczepy, z których powstaje wyborne gruzińskie wino oraz czacza, charakterystyczny dla tego kraju alkohol porównywalny do naszego samogonu. Najpiękniejszym, choć nie największym ośrodkiem miejskim jest Signagi, które warto odwiedzić zwłaszcza jesienią, a więc w trakcie pory zbiorów winogron (stolicą regionu jest Telawi). W październiku miasto jest gospodarzem festiwalu wina, na który ściągają turyści oraz okoliczni mieszkańcy. To znakomita okazja do poznania lokalnego folkloru oraz kultury. Zapuszczając się na południe Gruzji koniecznie należy udać się do leżącego przy samej granicy z Azerbejdżanem skalnego miasta i kompleksu monastyrów Dawid Garedża. Krótka wspinaczka po okolicznych wzgórzach zaowocuje wspaniałym widokiem na rozciągający się po horyzont trawiasty step Azerbejdżanu, którego bezmiar sprawia niemal przytłaczające wrażenie.

 

Gruzja-podział_administracyjny

Komentowanie jest wyłączone.